Bezpłatne 20-minutowe bilety parkingowe

19 września 2018 jakubkulesza

Bezpłatne 20-minutowe bilety parkingowe

Bezpłatne 20-minutowe bilety parkingowe i aplikacja szukająca wolnych miejsc – nowe pomysły KWW KUKIZ, WOLNOŚĆ, LUBELSCY PATRIOCI i RUCHY MIEJSKIE na problemy parkingowe.

  • Kandydat na radnego Piotr Jarzyna (okręg I, miejsce 2) proponuję wprowadzenie bezpłatnych 20-minutowych biletów parkingowych.
  • Aktualnie w mieście obowiązują dwie SPP (strefy płatnego parkowania), a istnieje niebezpieczeństwo, że w przyszłości może pojawić się tzw. Śródmiejska Strefa Parkowania gdzie ceny biletów parkingowych zgodnie z ustawą sejmową mogą dochodzić do 9,45 zł/h.
  • Jakub Kulesza proponuje, by wzorem Amsterdamu i Porto zamontować czujniki parkowania, dzięki którympoprzez aplikację mieszkańcy byliby kierowani na wolne miejsca.
  • Kierowcy szukający wolnego miejsca parkingowego odpowiadają nawet za 30% zatorów drogowych.

Przedstawiciele Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie zwrócili uwagę, że wprowadzenie w Lublinie stref płatnego parkowania wpłynęło negatywnie na kondycję punktów handlowych znajdujących w tych strefach.

Przedstawiciele KWW chcą, aby Lublin był miastem przyjaznym także dla przedsiębiorców mających swoje punkty handlowe w centrum oraz dla ich zmotoryzowanych klientów.

— „Przykładem jest Stowarzyszenie Przedsiębiorców „ZAMOJSKA-LUBLIN”, które zwróciło uwagę, , iż od czasu wprowadzenia strefy płatnego parkowania opustoszały ich sklepy oraz miejsca postojowe.  Jak obliczyli w wyniku tego w ciągu roku ich obroty spadły o ok. 30 %” — mówił Piotr Jarzyna.

Zdaniem kandydata do Rady Miasta władze Lublina zdają się nie brać pod uwagę interesów drobnych przedsiębiorców ze stref płatnego parkowania i w wyniku swoich decyzji ograniczają śródmiejski handel do galerii handlowych. Jak ważna jest dla klientów sklepów możliwość bezpłatnego parkowania pokazuje reklama jednej z sieci handlowych. Jeżeli ktoś płacąc bardzo duże pieniądze za każdą sekundę reklamy podkreśla, że ma bezpłatny parking to z pewnością wie co robi.

— „Mamy pomysł na poprawę tej sytuacji. Proponujemy wprowadzenie bezpłatnych 20-minutowych biletów parkingowych. Takie rozwiązanie zachęci osoby zmotoryzowane do odwiedzania punktów handlowych przy ulicach i poprawi także rotację aut w centrum miasta. Kierowcy i ich pasażerowie będą także mogli załatwić sprawy w centrum miasta nie ponosząc dodatkowych kosztów” – argumentował Jarzyna.

Kolejne pomysły na brak wolnych miejsc i zatory drogowe przedstawił kandydat na Prezydetna Miasta Lublin Jakub Kulesza.

— „Według raportu TomTom Lublin jest drugim najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce. Z kolei kierowcy szukający wolnych miejsc parkingowych odpowiadają nawet za 30% zatorów drogowych. Musimy wziąć przykład z takich miast jak Porto czy Amsterdam, które skutecznie realizują koncepcję Smart City 3.0 i przy pomocy czujników udostępnić informacje o wolnych miejscach aplikacjom mobilnym. Dzięki temu mieszkańcy Lublina będą mogli być kierowani wprost na wolne miejsca parkingowe, a zatory uda się rozładować.

Kandydat na Prezydenta Lublina zwrócił też uwagę na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uznał, że numery rejestracyjne to dane osobowe i wymóg podawania ich w parkometrach to łamaniem prawa.

— „Brak konieczności każdorazowego podawania numeru rejestracyjnego w parkometrach pozwoli nam oszczędzić czas i zwiększy efektywność wykorzystania miejsc parkingowych.” — zakończył Kulesza.