Lublin Smart City 3.0

25 września 2018 jakubkulesza

Lublin Smart City 3.0

Kulesza chce żeby Lublin stał się nowoczesnym miastem, przyjaznym nowym technologiom i młodym, kreatywnym ludziom – przedstawił projekt Lublin Smart City 3.0

  • Kandydat na radnego Michał Błaszczak przedstawił koncepcję Lublin Smart City 3.0 –skutecznie wdrażaną w takich miastach jak Amsterdam, Porto czy Nowy Orlean.
  • Jakub Kulesza wskazuje obszary zastosowań nowych technologii, które m.in pomogą znaleźć wolne miejsce parkingowe, poinformują o spóźnieniu autobusu czy udrożnią ruch drogowy.
  • W zeszłym tygodniu grupa Smart Cities Polska wystosowała do władz Miasta Lublin prośbę o podpisanie opracowanego Dekalogu Smart Cities Polska.
  • Bartłomie Pejo apeluje do władz miasta o jak najszybsze podpisanie deklaracji i i zapewnia, że wie jak ułatwić mieszkańcom życie dzięki koncepcji Smart City 3.0.

Przedstawiciele KWW Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie chcą, żeby Lublin stał się inteligentnym miastem 3. generacji. Smart City 3.0 ma przyciągnąć ludzi kreatywnych i ułatwić mieszkańcom życie.

Kreowanie przyjaznego środowiska dla firm technologicznych pomoże w stworzeniu nowych miejsc pracy oraz w pozyskaniu freelancerów, programistów i innych dobrze zarabiających, pracujących zdalnie osób.

— „Lublin powinien iść z duchem czasu i być otwartym na młode, przedsiębiorcze osoby. Miasto w oparciu o współpracę z lokalnymi uniwersytetami powinno zamontować czujniki, które będą zbierać dane, m. in. o natężeniu ruchu. Na podstawie danych powstaną aplikacje tworzone przez przedsiębiorców. Załatwianie spraw urzędowych za pomocą smartfona przyczyni się do oszczędności energii, czasu i pieniędzy” — podkreślał Michał Błaszczak kandydat do Rady Miasta Lublin.

Komitet proponuje szereg postulatów. Otwarte dane miejskie rejestrowane za pomocą czujników przyczynią się do optymalizacji tras autobusów, podawania rzeczywistego położenia autobusów miejskich w mobilnych aplikacjach (dzięki czujnikom w autobusach), szybszego znalezienia wolnego miejsca parkingowego (dzięki czujnikom przy miejscach parkingowych), optymalizacji tras śmieciarek (poprzez czujniki w śmietnikach), optymalizacji sygnalizacji świetlnej (za pomocą pomiaru natężenia ruchu przy drogach) czy podania rzetelnej informacji na temat aktualnego stanu zanieczyszczenia powietrza w wybranych obszarach.

— „Możemy powtórzyć sukces portugalskiego Porto, które we współpracy z miejscowym uniwersytetem stworzyło ekosystem dający firmom technologicznym olbrzymie pole rozwoju dla zwiększania wygody mieszkańców. Porto umieściło wiele najróżniejszych czujników, które zbierają i udostępniają za darmo dane. Na bazie tych danych powstają tworzone przez przedsiębiorców aplikacje.” — powiedział Kulesza.

Kulesza wskazał też, że nowoczesne technologie muszą być wdrażane rozsądnie

— „Ważne jest to, aby nie wdrażać technologii tylko dla samego jej wdrożenia, wszystko musi mieć uzasadnienie biznesowe lub służyć poprawie jakości życia w Lublinie przy zachowaniu dopuszczalnego poziomu kosztów.” — dodał Kulesza.

Innowacyjne technologie przyczynią się również do powstania nowych, dobrze płatnych miejsc pracy w Lublinie, co zauważył kandydat na Prezydenta Miasta Lublin Jakub Kulesza.

— „Proponujemy także otworzyć się na kryptowaluty. Chcemy, aby opłaty można było dokonywać za pomocą wirtualnej waluty. Takie rozwiązanie nie będzie generowało dodatkowych kosztów, a może zaowocować powstaniem firm, które ogrzewają budynki za pomocą koparek kryptowalut” – argumentował Kulesza.

Kolejny pomysł dotyczył „demokracji płynnej”. Za pomocą aplikacji, również opartej o technologię blockchain, jest możliwe stworzenie systemu w którym mieszkańcy mogą w każdej chwili przekazać swój głos wybranej przez siebie osobie i wpływać na jego decyzje.

— „Bardziej ekonomiczną alternatywą dla przeprowadzania głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego czy referendów lokalnych jest technologia blockchain. Korzystając z niej jesteśmy pewni uczciwości wyborów.” — przekonywał poseł.

Kolejnym narzędziem które pozwoli na zwiększenie roli mieszkańców w planowaniu budżetu miejskiego może być aplikacja „The People’s Budget”, z której korzystają mieszkańcy Nowego Orleanu. Dzięki niej ludzie mogą w przystępny sposób dowiedzieć się na jakich zasadach działa budżet miasta i sami zasugerować władzom na jakie cele powinny być przeznaczone pieniądze.

— „Lublin powinien wzorować się na innych miastach, które odniosły sukces poprzez wdrażanie inteligentnych, nowoczesnych rozwiązań. Przykładami takich miast są Porto, Amsterdam czy Nowy Orlean” — podsumował Kulesza.

Przedstawiciele komitetu przedstawili też treść Dekalogu Smart Cities Polska, która została wysłana do władz miasta przez grupę ekspertów ze Smart Cities Polska w zeszłym tygodniu. Prezes regionu lubelskiego Partii Wolność Bartłomiej Pejo apeluje o jak najszybsze podpisanie deklaracji i postawienie większego nacisku na wdrażanie koncepcji Smart City 3.0.