Przestrzeń miasta jest pierwszym nauczycielem historii

3 października 2018 jakubkulesza

Przestrzeń miasta jest pierwszym nauczycielem historii

Przestrzeń miasta jest pierwszym nauczycielem historii – z takim postulatem wychodzą do mieszkańców Lublina przedstawiciele Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie.

  • Przedstawiciele Komitetu chcieliby aby w przestrzeni miasta, na ścianach przedszkoli czy budynków obok placów zabaw pojawiły się murale historyczne oraz patriotyczne przypominające o datach lub wydarzeniach historycznych.
  • Z niezagospodarowanych budynków miałyby powstać Domy Spotkań Historii, w których mogłyby odbywać się m.in. spotkania z kombatantami wojennymi czy pokazy projekcji multimedialnych.
  • Kandydaci do Rady Miasta chcieliby aby „Szlak Żołnierzy Wyklętych” był promowany przez Miasto i stało się jednym z najważniejszych elementów edukacji patriotycznej w Lublinie.

 Patriotyzm  lokalny i miłość do Ojczyzny to pierwsze elementy w wychowaniu młodego Polaka. Z takim hasłem kandydaci Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie wychodzą do mieszkańców Lublina.

 — „Przestrzeń miasta jest najlepszym nauczycielem historii. Murale, Domy Historii czy Szlak Żołnierzy Wyklętych to są właśnie te aspekty, które będą uczyć nie tylko dzieci i młodzież ale wszystkich mieszkańców miasta historii, jakiej nie pamiętają lub nie znają – przedstawiła Małgorzata Tylus Kandydatka do Rady Miasta Lublin z okręgu nr 6.

 Przedstawiciele Komitetu uważają, że obecnie w  Lublinie nie ma patriotycznych grafiki ściennych. Miejsca które mogłyby stanowić źródło takiej wiedzy są wykorzystane przez lubelskich artystów powiązanych z Centrum Kultury. Nikt nie kwestionuje wartości artystycznych obecnych “dzieł ściennych“ jednakże dla wielu mieszkańców  są niezrozumiałe lub budzą kontrowersje.

— „Place zabaw, przedszkola czy miejsca spotkań rodzinnych to wspaniałe, pełne życia miejsca. Chcemy by w otoczeniu tych miejsc pojawiły się murale historyczne oraz patriotyczne a w ich treściach poza walorami estetycznymi pojawiłyby się daty, miejsca  czy wydarzenia z historii województwa lubelskiego czy Polski. Jesteśmy przekonani iż tak prosty sposób rozszerzy wiedzę i zainteresowania zarówno najmłodszych mieszkańców Lublina jak i starszego pokolenia” —powiedziała Magdalena Chojnacka z Ruchu Narodowego.

Jak dodaje Ryszard Milewski, kandydujący do Rady Miasta w okręgu nr 1, w Lublinie jest bardzo dużo budynków w złym stanie, które są własnością Miasta. To właśnie te miejsca powinny być wykorzystane na piękne grafiki ścienne, które będą nie tylko uczyć historii ale również ozdobią nasze miasto.

Nowym miejscem na mapie Lublina miałby być Dom Spotkań Historii. To miejsce, które połączy edukację historyczną z wypoczynkiem. Według przedstawicieli Komitetu można wykorzystać już istniejące budynki, które obecnie są pustostanami. Celem takiego miejsca byłyby zaaranżowane przestrzenie do wykładów historycznych, sale do pokazów multimedialnych, rozmów z kombatantami i historykami czy pomoc młodzieży w rozszerzaniu wiedzy historycznej.

Według kandydatów najlepszą drogą do historii miasta jest „Szlak Żołnierzy Wyklętych”. Projekt ten uzyskał przychylność mieszkańców w 2014 roku w Budżecie Obywatelskim.

—„ Spacer po Lublinie może przynieść również korzyści edukacyjne. W naszym mieście jako jedyny w Polsce został utworzony “Szlak Żołnierzy Wyklętych”, który został stworzony z inicjatywy Fundacji Kazimierza Wielkiego –  autorstwa prezesa NSZ Karola Wołka. Uważamy, że ten projekt jest  pomijany przez mieszkańców i szkoły. Chcemy by miasto dołożyło wszelkich starań w promowaniu tego szlaku, by droga męki Żołnierzy Wyklętych stała się bardziej widoczna i stała się jedną z głównych edukacyjnych celów podróży do Lublina”- zakończyła Magdalena Chojnacka.